Poniedziałek, 26 lutego 2024

Zasady Feng Shui są wykorzystywane do dekoracji biura

26 września 2022

Jak sprawić, by Twoje biuro było bardziej komfortowe, a praca bardziej efektywna? Feng shui to metoda dekorowania miejsca pracy. Aranżacja ta nie jest nowym trendem. Cieszy się popularnością od lat. Eksperci w tej dziedzinie są zgodni, że tradycyjna chińska metoda organizacji przestrzeni jest skuteczna. Zwiększa kreatywność i pomaga pracownikom w pełni realizować swój potencjał. Jak urządzić biuro zgodnie z zasadami feng shui

Co to jest feng shui?

Feng Shui polega na aranżacji wnętrz zgodnie z naturalną energią przepływu. Feng shui wykorzystuje moc pięciu elementów: ognia, ziemi, metalu, wody i drzewa. Aby osiągnąć harmonię pomiędzy wszystkimi pięcioma elementami, należy osiągnąć równowagę. Ta starożytna chińska technika planowania przestrzeni miała pierwotnie na celu ochronę ludzi przed złymi duchami. Obejmowała ona wsie, miasta i pomieszczenia gospodarcze, a także posiadłości cesarskie. Jej zasady są do dziś szeroko stosowane, zarówno w domach prywatnych, jak i w pracy. Jak stosować Feng Shui w przestrzeni biurowej

Feng shui i jego wpływ na pracowników

Czy starożytna chińska filozofia może być stosowana w nowoczesnych biurach? Tak, sprawdzą się w nowoczesnych biurach. Ich połączenie zwiększy energię i wigor. Feng shui to sposób na maksymalne wykorzystanie potencjału każdej osoby. Jest jednak kilka rzeczy, o których należy pamiętać. Po pierwsze, w tej metodzie liczy się przede wszystkim harmonia. Układa ona przedmioty w przestrzeni, kolory i kształty. Dzięki temu jest w stanie odpowiednio ukierunkować energie w danym pomieszczeniu. W feng shui chodzi przede wszystkim o równowagę. Pracownicy czują się bardziej energiczni i mają dobre samopoczucie. Ważne jest, aby pracownicy czuli się bezpiecznie, pewnie i komfortowo w swoim miejscu pracy.

Zasady feng shui mówią, że osoby, które siedzą plecami do drzwi i okien, pogarszają ich stan. Takie ułożenie nie jest dobre dla pracowników. Pracownik nie może skupić się na swojej pracy, ponieważ ciągle się odwraca i rozpraszają go ludzie (co chwilę ktoś wchodzi lub wychodzi z biura). Może stać się chaotyczny i łatwo stracić rytm pracy. Zagracone biurka, bałagan w papierach, a także umieszczanie w bezpośrednim sąsiedztwie niepotrzebnych przedmiotów, takich jak notatki czy kubki z kawą, również może zmniejszyć wydajność w biurze. Pracownicy czują się bardziej rozproszeni i zmęczeni, gdy przebywają w zagraconym otoczeniu. Ta nerwowa atmosfera może być również przekazywana innym pracownikom. Unikaj bałaganu, który może blokować energię przestrzeni. Ostre krawędzie na meblach i biurkach, a także skośne sufity mogą mieć negatywny wpływ. Jeśli jest ich zbyt wiele, najlepiej je złagodzić. Rolety, kwiaty lub obrazy mogą pomóc w tej sytuacji.

Feng Shui w miejscu pracy

Specjalista może pomóc Ci zaaranżować Twoje biuro zgodnie z zasadami i praktykami feng-shui. Specjalista oceni energię Twojego miejsca pracy i pomoże Ci zidentyfikować potencjał. Może również zasugerować zmiany, które należy wprowadzić w przestrzeni. Istnieje kilka prostych wskazówek, które mogą pomóc poprawić jakość pracy, zmotywować pracowników i uprzyjemnić czas spędzony przy biurku. Te zasady feng-shui można wykorzystać do przyciągania pozytywnej energii.

1. Po pierwsze, zanim zdecydujesz się na lokalizację swojego biura, weź pod uwagę kształt przestrzeni. Powinien to być regularny kształt (taki jak prostokąt lub kwadrat), aby zapewnić płynny przepływ energii i lepsze samopoczucie pracowników. Czy możliwe jest posiadanie pomieszczenia o kształcie litery T lub L? Możesz się mylić: Eksperci feng shui ostrzegają, że te formy mogą powodować problemy z powodu blokad energetycznych i zagięć.

2. Po drugie, nie pozwalaj swoim pracownikom siedzieć z plecami opartymi o drzwi. To blokuje potencjał i energię. Unikaj siedzenia w "przestrzeniach", tzn. unikaj siedzenia między drzwiami a oknami, sąsiadującymi oknami lub w przeciągach. To sprawi, że pracownicy będą czuli się zmęczeni i osłabieni. Powinni mieć dostęp do najlepszego oświetlenia, swobodę ruchu i możliwość oglądania całej przestrzeni zza biurek. Czy dekoracje mogą być umieszczone na środku? Nie jest to dobry pomysł. Przestrzeń powinna być wolna od bałaganu, aby energia mogła swobodnie przepływać.

3. Możesz użyć pasteli, kolorów niebieskiego lub zielonego wśród innych opcji. Możesz również rozważyć inne sposoby na rozładowanie stresu. Najbardziej prosperujące firmy na świecie oferują swoim pracownikom pokoje medytacyjne (np. Rozwiązania te są bardzo chwalone przez pracowników Google, Yahoo, Apple, Deutsche Bank i innych dużych firm.