Niedziela, 14 kwietnia 2024

Praca w czasie ciąży przy biurku lub komputerze

8 maja 2023

Pracownicom w ciąży przysługują szczególne prawa. Bez względu na zajmowane stanowisko, powinny mieć lepsze warunki pracy i być traktowane z większym szacunkiem. Dotyczy to kobiet, które wykonują różne zadania zawodowe. Dotyczy to również tych, które na co dzień korzystają z komputera. Czy kobiety w ciąży powinny otrzymać specjalne wyposażenie biura? Nie, ale należy przestrzegać przepisów, które wymagają od ciężarnej pracownicy pracującej przy komputerze 15-minutowej przerwy na każdą godzinę pracy.

1. Warunki szczególne.

Warunki pracy powinny być dostosowane do wymogów wymienionych w Rozporządzeniu Ministrów w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Pracodawca ma obowiązek przekazać pracownicy inne obowiązki lub zwolnić ją na pewien czas z pracy.

Fotel biurowy Bejot

Krzesło obrotowe Access 102 z wysokim oparciem

2 systematyczne przerwy

W najlepszym interesie pracownic jest robienie co najmniej 10 minutowych przerw co 50 minut. Częste przerwy odciążają układ mięśniowo-szkieletowy. Na przykład pracownica w ciąży może chodzić na częste, krótkie spacery lub odpoczywać w strefie relaksu. Ponieważ coraz więcej firm tworzy takie udogodnienia dla swoich pracowników, stają się oni bardziej wypoczęci i zaczynają pracować wydajniej.

Fotel THUNDER

PENTA

3 Konsekwencje nie robienia przerw w pracy

Pracodawcy muszą respektować prawo do odpoczynku swoich ciężarnych pracownic. Ignorowanie tego przywileju jest naruszeniem prawa pracy, które może zakończyć się karą grzywny. Firma musi udowodnić, że pracujące w niej kobiety w ciąży robią sobie przerwy w odpowiednim czasie. Inspekcja pracy może nałożyć grzywnę, jeśli firma tego nie zrobi.

Co jest bardziej szkodliwe - wpatrywanie się w ekran komputera czy pozycja ciała, która się nie zmienia?

Badania pokazują, że ekrany urządzeń elektronicznych takich jak komputery, tablety czy telefony stają się mniej szkodliwe. Wynika to z zastosowania filtrów i innych urządzeń chroniących wzrok. Układy mięśniowo-szkieletowe są wyraźnie obciążone poprzez pozostawanie w tej samej pozycji przez dłuższy czas. Najbardziej dotknięty jest kręgosłup, który musi dostosować się do gwałtownych zmian w ciele kobiety ciężarnej. Ważne jest robienie przerw, ale warto też pozwolić pracownikowi na zmianę pozycji w ciągu dnia pracy. Można to osiągnąć, wyposażając stanowiska pracy w biurka o regulowanej wysokości. Nowoczesne wyposażenie biura to duże ułatwienie w pracy. Nie zaleca się, aby kobieta w ciąży stała dłużej niż trzy godziny dziennie.

Biurka z regulowaną wysokością InUP

Biurka TORO_elektryczne

5. Pozycja siedząca idealna do pracy

Ważne jest przyjęcie prawidłowej pozycji, aby uniknąć dyskomfortu, jaki może przynieść praca w pozycji siedzącej. Plecy powinny być podparte i proste, przynajmniej w odcinku lędźwiowym. Nogi powinny być zgięte w kolanach pod kątem 90 stopni. Ważne jest również podparcie stóp. Nie powinny one "wisieć" w powietrzu. Ważne są zatem podnóżki. Idealna odległość między monitorem a Twoimi oczami to 50 centymetrów. Górna krawędź ekranu powinna znajdować się 20-50 stopni poniżej Twojej linii wzroku. Jeśli monitor jest zbyt wysoko, będziesz musiał podnosić głowę, co spowoduje ból szyi. Ważne są również podłokietniki. Ważna jest również wielkość blatu. Powinien być na tyle duży, aby nadgarstki wygodnie na nim spoczywały podczas pisania. Ważne jest, aby kupić meble na wymiar i to nie tylko dla kobiet w ciąży.

Meble biurowe DUO-L

6 praktycznych porad dla pracownic w ciąży

Podczas ciąży ważne jest, aby pić dużo wody. Zawsze trzymaj przy biurku butelkę wody mineralnej lub soku. Ważne jest, aby pić co najmniej 2 litry wody dziennie. Wpłynie to korzystnie nie tylko na Twoje zdrowie, ale także na ogólne samopoczucie. Powinieneś również trzymać pod ręką zdrowe przekąski. Świeże warzywa i suchary mogą pomóc na mdłości, a batoniki musli czy suszone owoce są pożywne i mogą pomóc w zaspokojeniu głodu. Dobrym pomysłem jest, aby biuro było przewietrzone i nawilżone.

Read Also: Jak efektywnie pracować w biurze?

Prosimy o ocenę wpisu!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Wystaw ocenę

Średnia ocena 5/ 5 Liczba głosów: 2

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.