Niedziela, 14 kwietnia 2024

Jaka temperatura powinna panować w biurze?

7 października 2022

Choć nie jest to oczywiste, temperatury w biurach są kontrolowane przez przepisy BHP. Jakie normy są wymagane do spełnienia? Jakie obowiązki ma wobec nich pracodawca? Co się dzieje, gdy temperatura nie mieści się w wytycznych? Jaka temperatura jest komfortowa? Te i inne pytania związane są z temperaturą w biurze.

Dlaczego komfort termiczny jest ważny w biurze?

Pojęcie komfortu cieplnego można potraktować całościowo. Odnosi się ono do temperatur, w których nie marzniemy, ale też nie odczuwamy nieprzyjemnego ciepła.

Za zimno.

Nadmierne wychłodzenie w biurze, np. gdy termostat jest ustawiony zbyt nisko, może prowadzić do zachorowań pracowników. Absencja nie jest pożądana, zwłaszcza jeśli dotyczy dużej części zespołu.

Za gorąco.

Osoby starsze, osoby z chorobami serca oraz osoby z innymi problemami układu krążenia mogą być dotknięte nadmiernym ciepłem w biurze. Nawet w przypadku zdrowych pracowników, nadmierne ciepło w biurze może powodować ogólne uczucie przygnębienia, zmniejszać koncentrację i znacznie obniżać wydajność pracy.

Pracodawcy i pracownicy będą cierpieć zarówno z powodu ciepła, jak i zimna w biurze. Zobaczmy, jak przepisy regulują te kwestie.

Zgodnie z normami BHP

Przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy określają minimalne i obowiązujące wszystkich pracodawców normy temperatury w miejscu pracy. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 1997 roku mówi, że temperatura powinna być dostosowana do charakteru i celu wykonywanej pracy. W pomieszczeniach biurowych nie powinna być niższa niż 18 stopni Celsjusza

. Przepisy nie określają maksymalnej temperatury, w jakiej mogą pracować pracownicy biurowi. Jedyna regulacja w tym zakresie dotyczy pracowników niepełnoletnich, którzy mają zakaz pracy w pomieszczeniach, w których temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza.

Pożądany poziom wilgotności i wymagania dotyczące wentylacji są również kontrolowane przez przepisy BHP. Strumień powietrza nie powinien padać bezpośrednio na stanowisko pracy i powinien być wolny od szkodliwych pyłów i zanieczyszczeń.

Idealna temperatura dla biura

Komfortowa temperatura to taka, w której wszyscy pracownicy czują się swobodnie. "Złoty środek" to temperatura, w której większość pracowników czuje się komfortowo. Wynosiła ona od 20 do 25 stopni Celsjusza.

Zakres ten nie wynika z litery prawa, ale jest uznawany za dobrą praktykę, która przynosi korzyści wszystkim stronom.

Najprostszym sposobem zapewnienia pracownikom komfortu jest klimatyzacja w lecie i ogrzewanie w zimie. Są też inne sposoby na poprawę samopoczucia pracowników.

Dzięki aranżacji i wyposażeniu możesz wpłynąć na temperaturę

Odpowiednie rozmieszczenie mebli.

Dzięki dobrze przemyślanemu planowi rozmieszczenia mebli możesz zwiększyć lub zmniejszyć odczuwalną temperaturę. Po pierwsze, unikaj umieszczania biurek w pobliżu okien. Zmniejszy to uczucie gorąca w lecie i ochłodzenia w zimie. Po drugie, upewnij się, że biurka i krzesła biurowe nie są narażone na przeciągi. Po trzecie, unikaj "stojącego" powietrza, unikając stanowisk pracy, które są zbyt wysokie lub zawierają meble ograniczające przepływ powietrza.

Krzesła biurowe, które ocieplą Twoje biuro.

Oparcia siatkowe to dobry wybór w przypadku mebli biurowych, które będą narażone na duże nasłonecznienie. Siatka pozwala na sprawną i efektywną cyrkulację powietrza, co poprawia komfort pracy i zmniejsza ryzyko wystąpienia dyskomfortu pleców.

Wykorzystaj systemy akustyczne.

Umieszczając klimatyzację lub inne urządzenia wentylacyjne, chłodzące, grzewcze, upewnij się, że strumień powietrza nie jest skierowany na pracownika. Zastosuj ścianki i urządzenia akustyczne, które ochronią biuro przed intensywnym przepływem powietrza. Nie tylko poprawią one komfort pracy, ale również wygłuszą przestrzeń.

Zaciemnij swoje okna.

To sposób na obniżenie i podwyższenie temperatury. Twój komfort zimą ucierpi, jeśli okna nie będą dobrze uszczelnione. Możesz zmniejszyć ilość promieni słonecznych wpadających przez okna, zasłaniając je roletami i umieszczając w ich pobliżu duże rośliny doniczkowe. Dzięki temu biuro będzie bardziej komfortowe. Możesz również zasłonić okna żaluzjami lub zastosować folie termoizolacyjne (termiczne osłony przeciwsłoneczne), aby chronić okna przed ciepłem. Dzięki temu będziesz mógł schłodzić pomieszczenie do 10 stopni Celsjusza.