Poniedziałek, 15 lipca 2024

Jak wybrać panele akustyczne do biura?

6 października 2022

Ma to znaczący wpływ na pracę. Skupienie się na swoich zadaniach jest dla niektórych osób niemal niemożliwe, a nawet bardzo trudne, gdy nie mają "swojego kąta". Ścianki działowe mogą być pomocne, jeśli każdy pracownik nie ma wydzielonego obszaru do swojego użytku. W innych sytuacjach lepszym rozwiązaniem mogą być jednak ekrany akustyczne. Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze wyposażenia przestrzeni biurowej? Przed udzieleniem odpowiedzi na powyższe pytanie warto zadać więcej pytań. Dzięki temu będzie można zmodyfikować biuro zgodnie z potrzebami.

Ścianki działowe: Co dają?

Po pierwsze, ścianki działowe pozwalają na odizolowanie się od bodźców zewnętrznych (przynajmniej wizualnie). Łatwiej jest skupić uwagę, gdy mamy do czynienia z wieloma stanowiskami pracy, które nie są od siebie oddzielone. Elementy te mają również wpływ na akustykę biura. Redukują hałas na stanowiskach pracy, zwiększając efektywność i komfort pracy. Ścianki działowe mają pozytywny wpływ na ergonomię pracy. Dostosowują przestrzeń biurową do możliwości psychologicznych osób, które z niej korzystają. Ścianki, które są dobrze zintegrowane z innymi elementami wystroju, takimi jak meble, świetnie wyglądają i wzbogacają aranżację.

Przekroje, jaka grubość

Ściany rolowane są funkcjonalne i skuteczne ze względu na swoją grubość. Kluczowa jest jednak jakość i dobór materiałów użytych podczas produkcji. Ramy ścianek często wykonane są z aluminium. Wypełnienia to np. szkło bezpieczne, sklejka laminowana, korek czy płyta tapicerska. Grubość poszczególnych warstw po połączeniu może sięgać kilkudziesięciu lub tysięcy milimetrów. Przegrody powinny być tak skonstruowane, aby zapewnić izolację akustyczną i stabilność. Niektóre modele pozwalają na wbijanie szpilek, dzięki czemu można je wykorzystać jako tablice korkowe.

Panele akustyczne do biura - zalety

Tłumienie dźwięku to najważniejsze zadanie i największa zaleta ściany akustycznej. Jest to szczególnie ważne w przypadku dużych pomieszczeń, gdzie pogłos może powodować niedogodności i niepożądane efekty. System akustyczny składa się z wolnostojących ekranów i paneli ściennych oraz paneli sufitów podwieszanych. Dzięki niemu otwarte biura stają się bardziej funkcjonalne i przyjazne. W biurze, w którym pracuje przynajmniej jedna osoba, uciążliwe dźwięki, takie jak dzwoniące telefony, rozmowy, pracujące drukarki, szeleszczące kartki, mogą przeszkadzać. Poszczególne elementy sieci akustycznej mogą przyczynić się do zmniejszenia lub wyeliminowania dyskomfortu.

Jakie ścianki działowe są potrzebne w biurze?

Oto kryteria, którymi kierujemy się przy wyborze ścianek działowych w naszym biurze.

Istnieje wiele opcji. Izolacja akustyczna jest tym, co wiele osób ceni najbardziej. Eliminuje ona niedogodności związane z przebywaniem wielu pracowników w jednym biurze. Inni przykładają dużą wagę do kolorystyki biura. Kolejnym aspektem ścianki jest jej funkcjonalność, np. możliwość przymocowania jej do biurka. Choć można wymienić wiele aspektów ścianek działowych, należy pamiętać, że główną zaletą ścianek działowych jest możliwość dostosowania akustyki do określonych standardów i zapewnienie komfortu pracownikom. W przypadku mebli biurowych powinniśmy jednak wybierać to, co jest dla nas najważniejsze, a nie producent.

Widać, że meble biurowe to coś więcej niż biurko, regał na akta i kilka szafek. Aby uczynić miejsce pracy bardziej komfortowym i funkcjonalnym, powinieneś pomyśleć również o akustyce. Obejmuje to usuwanie niepożądanego pogłosu i tłumienie potencjalnie zakłócających dźwięków. Tego typu zabiegi są łatwe do wykonania i dają świetne rezultaty. Wystarczy, że umieścisz jeden panel akustyczny w odpowiednim miejscu.