Poniedziałek, 26 lutego 2024

Jak dbać o meble biurowe?

3 października 2022

Istotne jest utrzymanie w czystości przestrzeni, w której spędzamy wiele godzin każdego dnia. Ma to znaczący wpływ na nasze samopoczucie i decyduje o naszej efektywności. Firma sprzątająca nie powinna przejmować odpowiedzialności za czystość miejsca pracy, ponieważ pracownicy mogą odwiedzać biuro tylko raz lub dwa razy dziennie. Jakie nawyki powinni przyjąć "lokatorzy" biura, aby o nie dbać? Oto kilka wskazówek!

Jak dbać o swoje meble?

Podstawowe biuro zazwyczaj nie posiada żadnego wyposażenia. Meble biurowe to szafy, biurka i krzesła, a także regały i półki na książki. Sprzęt elektroniczny, czyli zalicza się do niego komputery, drukarki i skanery, kserokopiarki i telefony. Łatwo o nie zadbać, po prostu siedząc przy biurku i nie chodząc po nim, albo kopiując dokumenty z własną podobizną na tle rzeczywistych elementów kserokopiarki.

Warto podczas codziennej pracy używać podkładek, które zabezpieczą blat przed rozlaniem tuszu lub innymi niespodziewanymi "awariami". Może to bardzo utrudnić usuwanie plam z mebli, zwłaszcza jeśli nie zareagujesz szybko. Najlepiej unikać jedzenia i picia w pracy. Możemy zrobić sobie przerwę na kawę lub zupę w aneksie kuchennym, bufecie lub pobliskim pubie.

Porządek w biurze

W jaki sposób zadbać o swoje biuro? Ważne jest, aby w biurze znajdowały się tylko niezbędne przedmioty. Widok kurtek zwisających z oparć krzeseł to bardzo nieciekawy widok. Można użyć wieszaków, aby uniknąć niepotrzebnego chaosu w biurze. Wszystkie ubrania wierzchnie można zostawić przy drzwiach lub w przedsionku. Jest to zarówno estetyczne, jak i praktyczne rozwiązanie.

Puste pudełka, papier i inne odpady powinny być natychmiast wyrzucane. Mogą one negatywnie wpływać na wnętrze. Warto zadbać o donice z żywymi kwiatami, jeśli mamy je w biurze. Mogą one wyglądać bardzo dramatycznie, jeśli są wysuszone. Wszystkie "defekty estetyczne", powinny być usunięte tak szybko jak to możliwe. Podjęcie proaktywnych działań sprawi, że pracownicy będą czuli się szczęśliwsi. Szlachetny minimalizm jest bezpieczny, jeśli jesteśmy całkowicie pochłonięci pracą i nie zauważamy żadnych niedoskonałości w otoczeniu.

Komfort pracy w biurze

Jak sprawić, aby Twoi współpracownicy i podwładni czuli się swobodnie w biurze? Wygodny fotel to konieczność. Jednak dobrym pomysłem jest również stworzenie osobnej strefy relaksu. Wszystko to pozwala zmęczonemu pracownikowi umysłowemu zrobić sobie przerwę i odpocząć, odzyskując przy tym kreatywność i umysł. Środowisko biurowe powinno być komfortowe. Jest to niezbędne, aby pracownicy pracowali wydajnie i dobrze wykonywali swoje zadania.

Świetna atmosfera w pracy

Ale dobre nawyki mogą wykraczać poza fizyczny wygląd biura. Obejmują one również sposób, w jaki pracownicy wchodzą ze sobą w interakcje. Spójny zespół jest kluczem do sukcesu przedsięwzięć zawodowych. Pracodawcy powinni zrobić wszystko, aby uniknąć wyścigu szczurów. Pracownicy również muszą mieć świadomość, że zgrana grupa ma większe szanse na sukces niż "samotny jeździec". Projekt biura może jednak w tym względzie znacząco zmienić. Praca w grupie nie musi jednak oznaczać, że wszystkie zadania muszą być wykonywane wspólnie. Czasami niezbędna jest odrobina samotności.