Niedziela, 14 kwietnia 2024

Dlaczego zieleń jest ważna w miejscu pracy lub dlaczego powinieneś otaczać się roślinami?

29 września 2022

Sadzenie roślin w biurach to coś więcej niż ładna dekoracja. Może również poprawić atmosferę w pracy. Klimatyzacja stała się w ostatnich latach niezbędnym elementem wyposażenia biur firmowych. W pomieszczeniach, w których jest używana, spada poziom wilgotności. Suche powietrze może powodować alergie i przeziębienia.
Możliwe jest stworzenie środowiska zbliżonego do naturalnego za pomocą roślin. Ergonomia i ekologia w najszerszym tego słowa znaczeniu. Im aranżacja jest bliższa naturze, czujemy się bezpieczniej i lepiej pracujemy.

Kwiaty biurowe

Posiadanie roślin w biurze niesie za sobą wiele korzyści. Ich obecność sprawia, że wzrok nie ucierpi na skutek długotrwałej pracy przy komputerze. Okuliści zalecają umieszczenie doniczek tuż przy monitorze. Dzięki temu jest bardziej wilgotno, a zieleń może ukoić zmęczone oczy.

Badania wykazały, że wnętrza, w których jest miejsce na żywe roślinysą bardziej komfortowe. Wydajność pracowników wzrosła o około 15% Liczba popełnianych przez nich błędów spadła o 12%. Mózg może wchłonąć więcej informacji i zwiększyć kreatywność.

Kurz i inne pyły, które są emitowane z urządzeń biurowych. Problemem jest również kurz ze sprzętu biurowego, takiego jak drukarki. Brud z ulicy może je zanieczyszczać. Wchłaniają one zanieczyszczenia, a niektóre z nich są metabolizowane lub rozkładane przez liście.

Prawie wszystkie gatunki roślin wpływają pozytywnie na mikroklimat pomieszczenia. Są jednak takie gatunki, które lepiej niż inne wykonują pracę porządkową. Które z nich powinniśmy wybrać? Skrzyp polny to dobry wybór do biura. Nie potrzebuje dużo światła i trzeba go podlewać tylko raz w tygodniu. Jest również w stanie pochłaniać formaldehyd, pochodne benzenu i inne zanieczyszczenia z powietrza. Bluszcz jest kolejną rośliną, która wytrzymuje typowe zanieczyszczenia powietrza w biurach. Jest łatwy w uprawie, a także wytrzymuje niskie temperatury, rzadkie nawadnianie i brak światła słonecznego. Inne gatunki roślin, które nadają się do użytku biurowego to serpentyna, która jest odporna na suszę, dracena, która nie jest tak kochająca słońce i bambus.

Inne popularne zastosowanie roślin w przestrzeniach korporacyjnych występuje w krajach wysoko rozwiniętych. Wykorzystuje się tam możliwości akustyczne roślin do wyciszania wnętrz poprzez tworzenie ścian zieleni. Jest to bardzo skuteczne i atrakcyjne wizualnie rozwiązanie. Konstrukcje te mogą być wykonane z wielu rodzajów roślin i wymagają dużej pielęgnacji. Podobnie jak ludzie, są one wrażliwe na stres. Muszą być umieszczone w miejscu, które jest wygodne i ma odpowiednią temperaturę i oświetlenie. Umrą, jeśli nie znajdą się w dobrym miejscu.

W polskich biurach mało uwagi poświęca się roślinom wewnętrznym. Często są one wykorzystywane dekoracyjnie, a czasem jako dodatkowe utrapienie. Nadal popularną praktyką jest aranżowanie wnętrza sztucznymi kwiatami, zwłaszcza w małych firmach. Rośliny te są często efektem starań pracowników. Zmiana ta jest możliwa jedynie w obiektach o wyższym statusie i prestiżu, gdzie zieleń staje się standardem i koniecznością.