Czwartek, 14 listopada 2024
Wiele osób wciąż zastanawia się, czy praca w biurze jest stresująca. Prawdą jest, że praca w biurze nie jest zajęciem stresującym, ale wiąże się z własnymi obowiązkami i konsekwencjami. Na czym polega praca pracownika biurowego? Stałe stanowisko z ustalonymi zadaniami. Nie jest to zawód o dużej zmienności. Trzeba być elastycznym w zakresie obowiązków i czasu, co może prowadzić do stresu. Jest to praca, w której panuje spokój i brak stresu.
stres
Jest to fałszywe stwierdzenie. Praca biurowa to nie tylko siedzenie przed komputerem. Obie prace nie są stresujące, a przynajmniej tego nie widać. W biurze do głównych obowiązków należy praca administracyjna, obsługa klienta, archiwizacja danych, pisanie listów czy raportów. Od tego, jakie obowiązki wykonujesz, zależy, czy Twoje zdrowie jest narażone na stres, czy nie.
Żadna praca biurowa nie jest taka sama. Pracę sekretarki można porównać do pracy osoby, która zarządza terminarzem prezesa, robi prezentacje dla kierowników poszczególnych działów firmy czy obsługuje korespondencję. Praca ta wymaga dużej rzetelności i zorganizowania, a jednocześnie naraża pracownika na stres związany z odpowiedzialnością. Praca ta jest nieporównywalna z pracą menedżerów czy urzędników państwowych, którzy są odpowiedzialni za siebie i innych. To znacznie wpływa na poziom ich stresu. Nawet sekretarka nie musi podejmować ważnych i znaczących decyzji, co może powodować stres.
Stres w pracy
W biurze pracuje się nie tylko z dokumentami i komputerami, ale z klientami wewnętrznymi. Zarówno klienci wewnętrzni, jak i zewnętrzni to pracownicy firmy. Są to w dużej mierze osoby kulturalne lub takie, które się znają. Praca ta nie jest porównywalna pod względem stresu z pracą pracowników obsługi klienta, np. w sklepie czy na infolinii. Niektórzy klienci są nieuprzejmi, wulgarni lub są oporni na informacje. Może to wpływać na komfort pracy i odczuwalny poziom stresu. Pracownik w biurze nie będzie narażony na takie sytuacje. Dzięki temu ich praca jest bardziej bezstresowa i spokojna.
Nawet jeśli jest to zwykła praca biurowa, to atmosfera panująca w firmie może mieć duży wpływ na poziom stresu. Kiedy współpracownicy mają dobre relacje, łatwo jest być w pracy, w której wiesz, że twoi koledzy są wspierający. Jeśli w biurze panuje napięta atmosfera spowodowana nadmiarem obowiązków lub przepracowaniem, złymi relacjami między współpracownikami lub brakiem kultury, nawet zwykły pracownik, który nie ma zbyt wielu kontaktów z innymi ludźmi, będzie czuł się nieszczęśliwy i zestresowany.
bezstresowo
Aby lepiej zrozumieć, dlaczego praca w biurze nie powoduje stresu, warto też porównać to stanowisko z pracownikiem fizycznym, który jest narażony na różne zadania. Pracownik biurowy ma zestaw obowiązków, które musi wykonywać. Zapoznaje się z nimi i może je wykonywać automatycznie. Pracownik fizyczny nie ma takiej możliwości. Na przykład kierowca narażony jest na konsekwencje i stres, jeśli nie dostarczy przesyłki/produktu na czas. Jest pod presją, aby wykonać swoje zadania na czas i dokładnie, co powoduje, że czuje się zestresowany. Praca biurowa ma tę zaletę, że jest to stanowisko stałe, z ustalonymi godzinami i monotonnymi zadaniami.
Jeśli podsumujemy powyższe przykłady, to w 100% prawdą jest, że praca biurowa jest pracą niestresującą i spokojną. Człowiek odpowiada tylko za swoje obowiązki, których uczy się całkowicie i wykonuje starannie, ale automatycznie. Przyjazne biuro pozwala pracownikowi pracować bez stresu i ze swobodą.
Read Also: Praca w skupieniu - jak efektywnie pracować w biurze?
Prosimy o ocenę wpisu!
Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić
Średnia ocena 5/ 5 Liczba głosów: 5
Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.