Poniedziałek, 15 lipca 2024

Biophilic Design: Wprowadź motyw natury do swojego wnętrza

4 listopada 2023

Biophilic design to jeden z najgorętszych trendów we wnętrzach biurowych. Jego istotą jest wykorzystanie jak największej liczby elementów związanych z naturą. Biophilic design sprawia, że wnętrza wyglądają bardzo naturalnie. Ma to pozytywny wpływ na komfort pracowników i ich ogólne samopoczucie. Jak wprowadzić motyw natury do wnętrza za pomocą Biophilic Design? Ten przewodnik wyjaśni, jak to zrobić.

Design inspirowany naturą

Czym jest biofilia? I jakie są korzyści z wykorzystania inspirowanych naturą projektów w przestrzeniach biurowych. Edward O. Wilson, amerykański biolog i znany autor, napisał w swojej książce "Biophilia", że ludzie, którzy mają największy kontakt z naturą, są zdrowsi, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Im więcej obcujemy z naturą w naszym codziennym życiu, tym lepiej się czujemy.

Zobacz także: Meble gabinetowe, które dodadzą charakteru i stylu Twojemu wnętrzu

Zieleń to kolor, który jednoznacznie kojarzy nam się z pięknymi roślinami, krzewami i drzewami. Takie wzory mogą przynieść wiele wymiernych korzyści, gdy zostaną wykorzystane w aranżacji wnętrz biurowych. Jenifer Seal-Cramer i William Browing byli pierwszymi badaczami, którzy zbadali możliwości wykorzystania biofilii.

Skupili się oni na interakcji światła, natury i wody w zaaranżowanej przestrzeni. Doszli do wniosku, że projekty inspirowane naturą mogą mieć działanie terapeutyczne i poprawiać ogólne samopoczucie. Rośliny w biurze to świetna inwestycja, ponieważ mogą poprawić nastrój pracowników i zwiększyć ich produktywność.

Biophilic Design: Kluczowe założenia

Jakie są kluczowe założenia stojące za koncepcją Biophilic Design? Biophilic design nie jest trendem popularnym w ostatnich latach. Jest to koncepcja, która skupia się na czymś innym.

Jej najważniejszym punktem jest to, że podkreśla, iż ludzie potrzebują jak najwięcej kontaktu ze światem przyrody. Im więcej dzielimy się z naturą, tym lepiej się czujemy i jesteśmy w stanie lepiej funkcjonować przez cały dzień.

Ponadto, jeśli nie mamy wystarczającej interakcji z naturą, może to negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Biura, które są zimne i pozbawione elementów przyrody, nie sprzyjają produktywnej pracy.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady projektowania wnętrz zgodnie z koncepcją Biophilic Design:

 • Zainwestuj jak najwięcej w roślinność, taką jak kwiaty, drzewa i krzewy. Sadzenie kwiatów w doniczkach jest najprostszym rozwiązaniem, ale istnieje wiele innych opcji. Niektóre firmy mają zielone ściany wykonane z... żywych roślin. Najważniejszą częścią tej koncepcji jest obecność roślinności w każdym pomieszczeniu.
 • Używaj materiałów i zapachów naturalnego pochodzenia. W biurze powinny znaleźć się drewniane meble i podłogi. Dobrym wyborem są również meble o kształtach jednoznacznie kojarzących się z naturą, takie jak półki o strukturze plastra miodu.
 • Postaw na kolory jednoznacznie kojarzące się z naturą, takie jak zielony, żółty czy brązowy.
 • Jak najwięcej naturalnego światła. Okna powinny być jak największe, aby do wnętrza docierało jak najwięcej naturalnego światła słonecznego. Ponadto ważne jest, aby sztuczne światło było odpowiednio rozproszone i dostosowane do potrzeb każdego pracownika.
 • Podczas projektowania należy stosować zasady naturalnej geometrii. Konstrukcje ażurowe, które są zgodne z naturalnymi zasadami projektowania geometrycznego, są dobrym rozwiązaniem, ponieważ wpuszczają naturalne światło dzienne z zewnątrz.
 • Widoki na naturalne krajobrazy. Na komfort pracowników może również wpływać możliwość podziwiania przyrody za oknem. Można stworzyć wrażenie przenikania się natury z wnętrzem budynku.
 • Aranżacja małych fontann. Szum wody może działać kojąco i zmniejszać stres u pracowników.
 • Urządzanie stref relaksu z naturalnymi elementami. Specjalna strefa relaksu jest integralną częścią każdego nowoczesnego biura. Zieleń w takich miejscach pomoże zregenerować siły pracowników.
 • Zainwestuj w systemy oczyszczania i wentylacji powietrza. Zapewnienie pracownikom czystego powietrza jest bardzo ważne, ponieważ wpłynie na ich komfort i zadowolenie podczas wykonywania codziennych zadań.
 • Koncepcja Biophlic Design obejmuje również inwestowanie w rozwiązania zapewniające odpowiednią akustykę pomieszczeń, a także optymalną temperaturę. Biophlic Design stawia również na inwestowanie w rozwiązania zapewniające odpowiednią akustykę pomieszczeń, a także komfort termiczny.

Jakie są korzyści z ekologicznego biura?

Koncepcja Biophilic Design to świetny sposób na aranżację wnętrz biurowych. Może ona przynieść szereg korzyści. Pracownicy, którzy mogą lepiej wykonywać swoje obowiązki, gdy w biurze znajdują się zielone ściany i rośliny:

 • Są bardziej zadowoleni i szczęśliwsi ze swojej pracy.
 • Mniej stresu
 • Bardziej kreatywne firmy są bardziej dochodowe
 • bardziej produktywne.

Przyjazne środowisko pracy, zaprojektowane w duchu Biophilic Design, zmniejszy również absencję, co jest ważne dla rentowności biznesu. Wdrożenie koncepcji Biophilic Design w biurze może poprawić wizerunek firmy.

Sprawdź te 5 sposobów na wniesienie energii do pracy

Troska firmy o komfort i dobre samopoczucie pracowników sprawi, że będzie ona bardziej atrakcyjna dla swoich pracowników, a także klientów i partnerów biznesowych. Biophilic design może również wyróżnić firmę na rynku i przyciągnąć najlepszych specjalistów.

Na co należy zwrócić największą uwagę projektując wnętrze z wykorzystaniem Biophilic Design?

Podczas projektowania wnętrza należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników, aby poprawić samopoczucie pracowników. Jednym z nich jest dobór roślinności.

Sprawdź, czy kolor mebli wpływa na produktywność pracowników.

Przed zakupem kwiatów lub krzewów należy sprawdzić panujące w nich warunki. Sprawdźmy, jaki poziom wilgotności, temperatury czy nasłonecznienia preferują. Jeśli nie zapewnimy każdej roślinie optymalnych warunków, nie będzie się prawidłowo rozwijać. Po posadzeniu rośliny wymagają specjalnej pielęgnacji.

Może Cię również zainteresować: 5 sposobów na relaks w pracy

Biophilic design to świetny sposób na stworzenie wnętrza, które zapewni pracownikom naturalne światło i widoki na krajobraz.

Dlaczego warto wprowadzić koncepcję opartą na naturalnych elementach do swojego biura?

Dlaczego warto wprowadzić koncepcję Biophilic Design do swojego biura? Istnieje wiele korzyści. Poniżej przedstawiamy niektóre z najważniejszych korzyści płynących z wdrożenia tego pomysłu:

 • Lepsze samopoczucie pracowników
 • Wzrost kreatywności
 • Poprawa wizerunku w oczach i uszach klientów, partnerów i pracowników.
 • Zmniejszenie stresu wśród pracowników
 • Zmniejszone ryzyko odejścia z pracy
 • Większa szansa na znalezienie wykwalifikowanych specjalistów.
 • Poprawa relacji między przełożonymi, pracownikami i ich przełożonymi.

Zobacz także: Jaki jest związek między ergonomią a dobrostanem psychicznym?